Kultura

Vincent Price – Król gotyckiej elegancji

aktor film grozy horror

W dzisiejszym wpisie chciałybyśmy przedstawić Wam sylwetkę pewnego gentlemana, dość mało znanego w naszym kraju, a cieszącego się swego rodzaju atmosferą kultu w szczególnych kręgach. Ten dystyngowany elegant o diabelskich rysach i anielskim głosie na stałe wpisał w kulturę gothów i maniaków horroru.

vincent price tim burton edward nożycoreki scissorhand film

Jako twórca Edwarda Nożycorękiego

Mowa o Vincencie Price, aktorze, który swoją osobą potrafił wzbudzić zarówno najwyższy szacunek, jak i grozę. Urodził się w Saint Louis (USA) w 1911 roku w zamożnej rodzinie. Zdobył wykształcenie artystyczne, ale chciał przede wszystkim występować na scenie. Zagrał w wielu sztukach teatralnych, ale to udziały w filmach grozy uczyniły z niego ikonę horroru.

Wielu fanów rocka i metalu ma również słabość do tego rodzaju filmów (często zastanawiamy się czemu i najprawdopodobniej rozważymy tę kwestię w którymś z przyszłych postów) i na pewno kojarzy pana Price’a z ekranu. Nasze pokolenie mogło zapamiętać go głównie z krótkiej roli wynalazcy z filmu „Edward Nożycoręki” w reżyserii Tima Burtona.

Ci dwaj panowie mieli już za sobą swój pierwszy wspólny projekt, bowiem kilka lat wcześniej aktor wcielił się w narratora w kilkuminutowej animacji „Vincent”. Jeśli ktoś lubi stare amerykańskie filmy dreszczykiem na pewno widział go w „Domu na Przeklętym Wzgórzu” lub w którejś z adaptacji Edgara Allana Poe.

Vincent Price miał swój wkład również w muzykę. Kreacje aktora były inspiracją dla Alice Coopera w tworzeniu własnego wizerunku, a owocem tej fascynacji jest utwór „Devil’s Food”, w którym słychać głos Vincenta. W 1982 roku nagrał monolog do mega hitu „Thriller” Michaela Jacksona. Charakterystyczny głos idealnie podkreśla klimat obu numerów, chyba nikt inny nie sprawdziłby się lepiej! Niestety nie zdobył zbyt wielu branżowych nagród ale, musicie sami przyznać, był (zmarł w 1993 roku) postacią wyjątkową w świecie Hollywood. Na stałe zapisał się wśród zasłużonych dla horroru i miał duży wpływ na późniejszych twórców wszelkiej maści.

Jego osoba na tyle zainspirowała muzyków z Deep Purple, że napisali oni utwór w hołdzie aktora. Co o nim myślicie :)?


podpis

Zobacz też