Lifestyle

RMCM – Muzeum Ramones w Berlinie

muzeum ramones

Zwiedzanie nowych miejsc bez żadnego planu ma mnóstwo zalet. Szczególnie, jeśli macie tylko półtora dnia pobytu, który w sumie szkoda zmarnotrawić na oklepane zabytki. Stały tyle czasu, więc poczekają jeszcze trochę do następnej wizyty 😉 Czemu tak? Ponieważ oprócz poznawania miasta z perspektywy zwykłego przechodnia, zawsze natrafi się ciekawe miejsce najprawdopodobniej nieznajdujące się w przewodnikach. W Berlinie takich miejsc jest kilka, a na to jedno trafiliśmy zupełnie przypadkiem, dzięki ulotce z hostelowego stojaka. 

muzeum ramones ulotkaMuzeum Ramones, jak zapewne się domyśliliście, poświęcone jest amerykańskim punk rockowcom. Jest pierwszym i jedynym jak na razie przybytkiem w całości poświęconym tej grupie. Dlaczego akurat Berlin, skoro miastem najbardziej kojarzącym się z Ramonesami jest Nowy Jork? Pewnie ciekawostką dla niektórych będzie fakt, że basista Dee Dee Ramone wychował się w Berlinie, a jego mama była Niemką. Z resztą w kilku numerach nie brakuje wzmianek o Niemczech czy też samej stolicy, jak w choćby „It’s a long way back to Germany” czy „Bonzo Goes to Bitburg”.

Muzeum Ramones i bar zarazem, zostały założone w 2005 roku przez Flo Haylera – fana, który swoją przygodę ze zbieraniem pamiątek zaczął po swoim pierwszym koncercie zespołu w 1990 roku. Pierwotnie znajdujące się w dzielnicy Kreuzberg muzeum przeniesiono trzy lata później do Mitte. Umieszczony w niewielkiej uliczce lokal składa się z dwóch pomieszczeń – baru oraz pokaźnej części przeznaczonej na zbiory. W otoczeniu drewnianych ścian i mebli pamiętających lata 70. piętrzy się spory kawałek historii punk rocka. Wśród eksponatów znajdziemy ponad 500 przedmiotów należących do członków zespołu, m.in.: zdjęcia z dzieciństwa, ubrania, setlisty, ulotki z początków działalności, sprzęt muzyczny, ręcznie pisane teksty utworów oraz materiały promocyjne z lat 1975-1996. Wszystko zostało ułożone w niezwykłe kolaże lub wyeksponowane odpowiednio w gablotach. W małym pokoiku na końcu lokalu można bez skrępowania rozsiąść się na kanapie i z piwkiem w ręku w całości obejrzeć „Rock and Roll High School”.

Na pierwszy rzut oka widać, że miejsce powstało dzięki fanowi i dla fanów – nie tylko Ramones, ale ogólnie muzyki. Z głośników słychać siermiężne, punkrockowe nuty, a od czasu do czasu odbywają się koncerty i eventy poświęcone Ramones. Muzeum dysponuje też sklepikiem z merchem, gdzie nabyć można chyba wszystko co związane jest z zespołem, od naklejek po bluzy i czapeczki.

Jeśli lubicie punk rockowe klimaty i znajdziecie się w Berlinie, zajrzyjcie tam koniecznie, bo o miejsca prawdziwe, takie jak to, trudno w Polsce. Muzeum znajduje się na Krausnickstrasse 23, niedaleko stacji S-Bahn Oranieburger Strasse.


Pozdrock!

magda-podpis

 

Zobacz też