Muzyka

Chcieć znaczy móc. Muzycy z ograniczeniami bez ograniczeń.

chcieć-znaczy-móc jason-becker-cytat

Mija kolejny miesiąc nowego roku, mija również czas tworzenia noworocznych postanowień, a niektóre z nich zdążyły już odejść w zapomnienie 😉 „Chcieć znaczy móc” – słyszymy często. Zdarza się jednak, że ciągle znajdujemy wymówki, usprawiedliwiamy swoją niemożność zrobienia czegoś totalnie abstrakcyjnymi argumentami. Konsekwencja i wytrwałość to niezwykle trudne umiejętności, wymagające sporego samozaparcia. Faktem jest, że gdyby nie pewna grupa osób, które mimo fizycznych ograniczeń, z ponadprzeciętnym wręcz uporem dążyły do celu, nie mielibyśmy dziś przyjemności ze słuchania ich muzycznych dokonań. Bez tych przykładów, czy dalibyście wiarę, że niedosłysząca osoba jest w stanie perfekcyjnie śpiewać a chłopak z deformacją rąk zostać wirtuozem gitary?
Poniższa lista to, że dowód wszystko jest możliwe.

RICK RENSTROM
Fokomelia

Gitarzysta cierpi  na fokomelię – wadę rozwojową kończyn, polegająca na niedorozwoju lub braku kości długich z obecnością stóp lub dłoni połączonych bezpośrednio z tułowiem. Nie przeszkodziło mu to jednak w wieku piętnastu lat zainteresować się grą Yngwie Malmsteena i podążyć jego śladami. Dziś jest uznanym artystą. Pracował między innymi z Robem Rockiem oraz Richardem Christy. W 2003 roku wydał swój debiutancki album Until the Bitter End, a teledysk do utworu „The Fire Within” odtworzono na Youtube ponad 340 000 razy.

 


BRIAN WILSON
Głuchota, zaburzenia schizoaktywne i dwubiegunowe

Jeden z członków Beach Boys, Brian Wilson pełnił w zespole funkcję wokalisty, gitarzysty, basisty, a także klawiszowca. Wilson jest również głównym autorem utworów zespołu. Trudno uwierzyć, że tak wszechstronny i utalentowany muzycznie człowiek jest praktycznie głuchy na prawe ucho. Wykryto u niego również zaburzenia schizoaktywne (połączenie objawów typowych dla zaburzeń nastroju oraz schizofrenii) oraz chorobę dwubiegunową. Pomimo kłopotów zdrowotnych Wilson nadal gra i koncertuje z zespołem. W 1988 roku The Beach Boys zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame.

 


MICHAEL BOLTON
Głuchota

Znany piosenkarz kojarzony przede wszystkim z soft rockowych ballad i wokalista hard rockowej grupy Blackjack jest głuchy na jedno ucho. Nie przeszkodziło mu to jednak w odnoszeniu światowych sukcesów. Bolton ma na koncie ponad 75 milionów sprzedanych płyt i dwa single, które znalazły się na pierwszym miejscu listy Bilboardu. Komponuje również dla innych artystów. Tworzył dla KISS, Patti LaBelle, Kenny’ego G i wielu innych.

 


TONY IOMMI
Częściowa amputacja palców

Tony Iommi zaczynał swoją karierę jak gitarzysta jazzowy. Jednak w wieku 17 at w wyniku wypadku w fabryce, gdzie pracował, Iommi stracił końcówki środkowego i serdecznego palca prawej dłoni. Rozważał porzucenie muzyki, na szczęście przykład podobnie okaleczonego muzyka jazzowego Django Reinhardta zachęcił go do kontynuowania gry. Iommi wyposażył swoją gitarę w struny do banjo, a uszkodzone palce w plastikowe nakładki własnego pomysłu. Reszta to już historia i ponad 20 milionów sprzedanych albumów 😉

 


RICK ALLEN
Amputacja ramienia

Rick Allen od dziecka wiedział, że zostanie perkusistą. W 1978 roku został bębniarzem Def Leppard, a dwa lata później zespół dorobił się pierwszej płyty.
Passę sukcesów przerwał tragiczny wypadek samochodowy, w którym Allen stracił ramię. Mimo, że lekarzom pierwotnie udał się przyszyć kończynę, musiała być ona ponownie usunięta z powodu infekcji. Niedługo potem wraz z grupą inżynierów zaprojektował elektroniczny zestaw perkusyjny pozwalający na obsługę lewą stopą. Allen szybko nauczył się z niego korzystać i w 1986 roku powrócił na scenę, zaledwie dwa lata po wypadku.  W sierpniu 1987 roku światło dzienne ujrzała „Hysteria” –  czwarty album zespołu, sprzedany w ponad 20-milionowym nakładzie.


BRET MICHAELS
Cukrzyca typu 1

W wieku zaledwie sześciu lat zdiagnozowano u niego cukrzycę typu 1. Nie przekreśliło to jednak jego marzeń i  wokalista Poison, Bret Michaels, został jedną z bardziej rozpoznawalnych postaci glam metalu. Zespół sprzedał 25 milionów płyt, a muzyka stworzona przez Michaelsa była wykorzystywana w filmach, produkcjach telewizyjnych oraz serialach.

 


PAUL STANLEY
Mikrotia

Paul Stanley, gitarzysta rytmiczny i główny wokalista KISS urodził się z mikrotią. To rzadka, wrodzona deformacja ucha polegająca na jego niedorozwojowi. Zaburzeniom tym towarzyszy upośledzenie słuchu. Nie przeszkodziło mu to sprzedać ponad 100 milionów albumów na całym świecie oraz zdobyć 45 złotych płyt. Stanley jest rzecznikiem About Face – organizacji wspierającej osoby ze zniekształceniami twarzy.

 


JASON BACKER
Stwardnienie zanikowe boczne

Jason Eli Becker – gitarzysta neoklasyczny i kompozytor.  Współpracował z Martym Friedmanem i Davidem Lee Rothem. Jego kariera została przerwana przez chorobę Lou Gehriga, a lekarze przewidywali, że zostało mu od trzech do pięciu lat życia.W 1996 roku w następstwie choroby stracił możliwość porozumiewania się i obecnie komunikuje się za pomocą specjalnego systemu ruchu gałek ocznych opracowanego przez swojego ojca. Pomimo poważnej niepełnosprawności Becker pozostaje umysłowo sprawny, a dzięki współczesnej technologii może w dalszym ciągu komponować.

 


MICK MARS
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Przez większość życia Mick Mars zmaga się z chorobą Bechterewa. To przewlekła, postępująca choroba obejmująca drobne stawy międzykręgowe, więzadła międzykręgowe oraz stawy krzyżowo-biodrowe, prowadząca do ich stopniowego usztywniania. Marsa zdiagnozowano w wieku 17 lat. Z biegiem lat choroba coraz bardziej ograniczała ruchy, powodując skoliozę oraz osiadanie kręgów przez co gitarzysta stał się niższy o prawie 8 cm.


Kogo jeszcze dodały/dodalibyście w tym zestawieniu, kto zdobył Wasz szacunek pokonując podobne przeszkody? Napiszcie nam w komentarzach!

podpis

Zobacz też