Muzyka

Fanny – matki chrzestne kobiecych rockbandów

fanny

Przeważnie kiedy ktoś rzuci hasło „pierwszy żeński rockband” w odpowiedzi padają nazwy The Bangles i The Runaways. Nie jest to dalekie od prawdy. Jednak miano matek chrzestnych rockowych kapel tworzonych przez same kobiety należy do Fanny – zespołu, o którym dziś nikt już właściwie nie pamięta.

Fanny powstały w drugiej połowie lat 60., a inicjatorkami i założycielkami grupy były dwie siostry, June i Jean Millington. Dziewczynyfanny tworzyły rasowy rock and roll  w stylistyce typowej dla tamtych czasów, niczym nieustępujący muzyce ich kolegów po fachu. Co więcej, przetarły szlak innym muzykującym kobietom. Właśnie dzięki Fanny, grupka kobiet z instrumentami nie budziła już powszechnej dezaprobaty i niezrozumienia. Fanny były oryginalne i szanowane za to, co robią na scenie.

W 1961 roku siostry Millington jako trzynastolatki wyprowadziły się wraz z rodziną z Manilli na Filipinach do Kalifornii. Obie grały na gitarach i ukelele oraz udzielały się w zespole folkowym. Potem poznały miksturę rocka i surfowania w wykonaniu The Beach Boys… Nowe fascynacje zaowocowały nowym kierunkiem muzycznym. W 1969 roku June, Jean oraz perkusistka Alice de Buhr powołały do życia Wild Honey. Po dołączeniu do składu keyboardzistki Nickey Barclay grupa przemianowała się na Fanny, co wzbudziło od razu kontrowersje, zwłaszcza wśród anglojęzycznych  radiowców spoza Stanów. (Fanny w brytyjskim slangu znaczy „cipka”, w USA oznacza „tyłek”) Zabieg prawdopodobnie niezamierzony, ale jak wiadomo reklama, nawet ta skandaliczna, jest niezłą dźwignią handlu. Oczywiście od razu przylgnęła do nich łatka wojujących feministek, choć nie była to rzecz, z którą Fanny utożsamiały się na pierwszym miejscu. Przede wszystkim były muzykami, potem kobietami i właśnie jako muzycy udowadniały swoją wartość.

Wraz z macierzystą kapelą Suzi Quatro – The Pleasure Seakers, Fanny znalazły się pośród pierwszych żeńskich grup rockowych, z którymi kontrakt podpisała większa wytwórnia. W tym wypadku było to Reprise Records, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki Frank Sinatra. Pracowały ze znanymi producentami i otwierały koncerty największych gwiazd lat 70. m.in. Slade, Jethro Tull oraz Humble Pie. Były pierwszą kobiecą grupą, która sama pisała i wykonywała swoje utwory. David Bowie określił Fanny jako”jeden z najważniejszych żeńskich rockbandów w historii amerykańskiego rocka”.

Zespół rozpadł się w 1975 roku pozostawiając po sobie pięć świetnych albumów studyjnych i hity w postaci “Charity Ball” i “Butter Boy”. Współcześnie ich muzyka może wydawać się nieco archaiczna. Pamiętajmy jednak, że czasy tej grupy to epoka eksperymentów, która dała nam wielu fantastycznych wykonawców i niezapomnianych albumów odpornych na upływ czasu. Strach pomyśleć, ilu zostało artystów, których możemy odkryć na nowo, nawet po 40 latach. Serdecznie zachęcamy Was do zapoznania się z dokonaniami Fanny. Sądzimy, że szczególnie fani klimatów retro, przeżywających z resztą swój renesans, docenią ten zapomniany zespół.


Zachęciłyśmy Was do posłuchania? A może znaliście Fanny? Podzielcie się z nami swoją opinią 🙂

Miłego tygodnia! 🙂

podpis

Zobacz też