Muzyka

Kobiety hard rocka część I

Kobiety hard rocka cz.I

Świat hard rocka i heavy metalu jest zdecydowanie zdominowany przez facetów. Każdy, nawet osoba zupełnie nie zainteresowana tematem, jest w stanie wymienić choć kilka kapel, gdzie chłopaki cisną na gitarach energetyczne melodie. Ale czy pamiętacie choć jeden zespół, jedną przedstawicielkę płci pięknej, wykonującą kawał porządnej gitarowej muzyki?

Zaczynamy cykl opisujący kilka kobiet, które godnie reprezentują kobiecy ród na rockowej scenie, są inspiracją i dla wielu – symbolami emancypacji w męskim świecie ;).

SUZI QUATRO

kobiety-hard-rocka-cz1-suzi-quatro

(właśc. Susan Kay Quatrocchio) zrobiła bardzo ważną rzecz. Stając się wielką gwiazdą, otworzyła kobietom drzwi do rock ‚n’ rolla. Gdy jako dziecko zobaczyła w telewizji Elvisa Presley’a, chciała być jak on. To, że on był mężczyzną a ona małą dziewczynką, nie stanowiło dla niej problemu. Uczyła się grać na pianinie i perkusji, ale grę na basie (instrumencie, który został z nią przez resztę kariery) przyswoiła samodzielnie. Zaczynała w zespole swojej starszej siostry The Pleasure Seekers. W 1971 została odkryta przez producenta muzycznego Mickie Mosta i przeniosła się do Wielkiej Brytanii. Most poszukiwał damy, która wypełniłaby lukę w muzyce po śmierci Janis Joplin. W latach 70., gdy rozkwitał glam rock, Suzi szokowała swoimi skórzanymi strojami i dzikim stylem.

Największy sukces odniosła w Europie i Australii, w rodzimych Stanach znana była głównie z udziału w bardzo popularnym show telewizyjnym „Happy Days”. Suzi była inspiracją dla wielu kobiet rock ‚n’ rolla m.in. Joan Jett.


 THE RUNAWAYS

kobiety-hard-rocka-cz1-the-runaways
Amerykański girlsband założony przez perkusistkę Sandy West i gitarzystkę Joan Jett. Dziewczyny poznały się w 1975 roku za pośrednictwem producenta Kima Fowleya, który pomógł im również skompletować resztę zespołu. Ostatecznie w skład weszły jeszcze Lita Ford (gitara), Cherie Currie (wokal) i Jackie Fox (bas).

W 1976 roku wydana została ich pierwsza płyta „The Runaways” i dziewczyny ruszyły w trasę po Stanach. Zespół szybko został skojarzony z ruchem punkrockowym i zespołami takimi jak The Ramones, Sex Pistols, The Damned. Szybko zdobyta popularność nie powstrzymała jednak zmian w składzie. Fox zastąpiono panią Vicki Blue a następnie Laurie McAllister, a Jett wskoczyła na miejsce wokalu.

Niestety z powodu różnic muzycznych zespół rozpadł się w 1978 roku. Joan chciała grać punk rocka, Lita Ford i Sandy West wolały pójść w kierunku hard/heavy. Joan Jett i Lita Ford tworzą do dzisiaj, Micki Steele założyła całkiem popularny w latach 80. The Bangles. Reszta dziewczyn jednakże nie odniosła większych sukcesów.

W 2010 roku na ekrany kin wszedł film „The Runaways” w reżyserii Florii Sigismondi, który oparty został na historii zespołu. W obsadzie znalazły się m. in. Dakota Fanning jako Cherie Curie oraz Kristen Stewart w roli Joan Jett


 PATTI SMITH

kobiety-hard-rocka-cz1-pattismith

Amerykańska wokalistka i poetka. Tworzyła w duchu punk rocka (który dopiero kształtował się w tamtym czasie), wprowadzając go jednak na bardziej intelektualny, edukacyjny poziom. Jako mała dziewczynka była mocno zaznajamiana z Biblią (jej matka była świadkiem Jehowy), ale jako nastolatka zaczęła zwracać się w stronę buddyzmu. Parę lat później ostatecznie doszła do wniosku, że każda religia to po prostu prawa stworzone przez człowieka, które można tolerować lub nie.

Po skończeniu szkoły średniej pracowała w fabryce i księgarni, gdzie poznała przyjaciela i inspirację swojego życia, fotografa Roberta Mapplethorpa. Para zaczęła bywać w klubach Max`s Kansas City i CBGB. Brała udział w spektaklach i performance`ach. Przez chwilę była brana pod uwagę jako wokalistka Blue Oyster Cult.
W 1974 roku zaczęła grać rocka z innymi muzykami. W 1975 roku podpisali kontrakt z wytwórnią jako Patti Smith Group i wydali album „Horses”. Dużym sukcesem komercyjnym okazał się singiel „Because the Night” z płyty „Easter” z 1978 roku.
W 2007 roku została przyjęta do Rock and Roll Hall of Fame. Jest zaangażowana politycznie, popiera pokój i prawa człowieka. Napisała książkę zatytułowaną „Just Kids”, opowiadającą o jej przyjaźni z Robertem Mapplethorpem.


 

Kobitki rządzą! 🙂

podpis

Zobacz też