Muzyka

Kobiety hard rocka część II

W pierwszej części w cyklu „Kobiety hard rocka” pisałyśmy o artystkach, które w znaczący sposób przyczyniły się do obecności dziewczyn w muzyce rockowej. Dziś przedstawiamy kolejne panie z pazurem 🙂

VIXEN

kobiety-hard-rocka-vixen-band

Amerykańska kapela z Minnesoty składająca się z samych kobitek, założona przez Janę Kuehnemund jeszcze w szkole średniej. Początkowo w skład wchodziła jeszcze wokalistka Janet Gardner i basistka Pia Maiocco. W 1985 roku przeniosły się do Los Angeles w Kaliforni, aby stać się częścią tamtejszej sceny hard rockowej. Ostatecznie w zespole znalazły się Jan Kuehnemund, Janet Gardner, Share Pedersen (zastąpiła Pię Maiocco) oraz perkusistka Roxy Petrucci. W 1988 roku podpisały kontrakt z EMI oraz rozpoczęły prace nad debiutanckim albumem. Ich największy hit „Edge of a Broken Heart” napisali wspólnie Richard Marx i Fee Waybill. Dziewczyny występowały na całym świecie supportując KISS, Bon Jovi czy Ozzy’ego Osbourne’a, ale miały również swoje własne koncerty. W 1991 Vixen rozpadł się ze względu na odmienne podejście do muzyki. Zespół kilkukrotnie próbował powrócić do działalności, jednak ostatecznie stało się to niemożliwe z powodu przegranej walki z rakiem Jan Kueknemund w 2013 roku.


JOAN JETT

kobiety-hard-rocka-joan-jett-the-runwayas

„I Love Rock ‚n’ Roll!” tak brzmi tytuł najpopularniejszej piosenki Joan. Zapewne wszyscy już nucicie to pod nosami 😉 Zanim jednak powstał ten numer, Jett (właśc. Joan Marie Larkin) już dawno błyszczała na rockowej scenie. Była założycielką i liderką The Runaways, sławnego w latach siedemdziesiątych girlsbandu. Po rozpadzie zespołu postanowiła przenieść się do Wielkiej Brytanii i podjąć współpracę z chłopakami z Sex Pistols (co ciekawe, to z nimi pracowała nad wspomnianym na początku hitem „I love Rock ‚n’ Roll”). Bardzo chciała grać z zespołem, dlatego też niedługo potem założyła Blackhearts, z którym występuje do dzisiaj. Jest ikoną w świecie rock ‚n’ rolla i punk rocka, co potwierdzają również jej poglądy. Wyraziła sprzeciw w kwestii wojny w Iraku, jest wegetarianką oraz wspiera PETA. Nigdy nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła, jakoby była homoseksualistką. Jest leworęczna, ale na gitarze gra jak praworęczna.


LITA FORD

kobiety hard rocka-lita-ford
Lita również należała do The Runaways. Po rozpadzie zespołu postanowiła rozpocząć karierę solową. Jej pierwsze płyty nie spotkały się niestety ze zbyt ciepłym przyjęciem. Jednak po tym jak wzięła ją pod swoje skrzydła Sharon Osbourne, jej popularność zaczęła rosnąć. Stworzyła nawet duet z Ozzym Osbournem w pięknej balladzie „Close My Eyes Forever”. Prywatnie spotykała się ze znanymi muzykami m.in. z Chrisem Holmsem z W.A.S.P., Tommym Iommym i Nikkim Sixxem. Gitarzystka zazwyczaj gra na gitarach Warlock firmy B.C. Rich, a swoją przygodę z tym instrumentem zaczęła w wieku 11 lat, zainspirowana twórczością Richiego Blackmoora w Deep Purple.


Wyczekujcie następnej części!

podpis

Zobacz też