Muzyka

Kobiety hard rocka część IV – okultyzm

kobiety hard rocka - okultyzm

Okultyzm, magia i ciemne moce w tekstach i muzyce nie są domeną wyłącznie groźnie wyglądających panów o borsuczych twarzach. Także niektóre przedstawicielki rockowego nurtu dały się ponieść, mniej lub bardziej, mrocznym tematom. Rock i makabreska od dawna szły ramię w ramię. Jeśli byliście przekonani, że nikt nie jest w stanie zrobić takiej oprawy wizualnej na scenie jak Gorgoroth w najlepszych latach to  może zaskoczy Was fakt, że podobne ekscesy działy się już 40 lat temu za sprawą…

Jinx Dawson

kobiety hard rocka jinx dawsonPochodząca z Indiany wokalistka i kompozytorka Jinx Dawson to w niektórych kręgach postać znana, a wręcz kultowa. Pod koniec lat 60. stanęła na czele zespołu Coven – pierwszej grupy muzycznej, która jawnie przyznawała się do fascynacji okultyzmem. Coven nie grali jednak, jak można by przypuszczać, ciężkiego rocka lub black metalu. Twórczość grupy oscylowała w okolicach psychodelicznego rocka w stylu Jefferson Airplane, typowego dla tamtej epoki. Sama Dawson natomiast oprócz urody i ciekawego głosu, kojarzącego się nam osobiście z Elin Larsson z Blues Pills, miała niesamowity zmysł marketingowy.

Według krążących gdzieniegdzie opinii to właśnie Coven wprowadzili literacki motyw szatana do muzyki rockowej, a także upowszechnili słynne „rogi” przypisywane najczęściej Ronniemu Jamesowi Dio. Na zdjęciach promocyjnych zespół często wykorzystywał scenerię satanistycznej orgii z niezupełnie ubraną Jinx jako ołtarzem ofiarnym. Każdy koncert miał swój własny scenariusz. Scenę uzupełniał ołtarz oraz krzyż, na którym przez cały występ znajdował się członek ekipy technicznej. Każdy z muzyków miał swoją charakteryzację oraz był odpowiednio przebrany. Zamiast oczywistej konferansjerki Dawson recytowała Alistair’a Crowley’a i pozdrawiała władcę piekieł.

coven_liveFlirt z okultystyczną otoczką odbił się jednak przysłowiową czkawką, gdy magazyn Esquire powiązał ich z grupą Charlesa Mansona. W wyniku tych pomówień wytwórnia Mercury Records wycofała ich debiutancki album Witchcraft Destroys Minds & Reaps Souls z obiegu. Zespołowi nigdy nie udało się uwolnić od podłej reputacji i po dwóch następnych płytach Coven przestał istnieć. Po rozpadzie Jinx imała się przeróżnych projektów, w tym nagrań solowych oraz projektowania kostiumów m.in. dla Cher oraz Roberta Planta.


Johanna Sadonis

johanna sadonisByła wokalistka The Oath i fanka cięższych brzmień od małolaty, zasila obecnie szeregi niemiecko-angielskiej formacji o nazwie Lucifer. Jeśli lubicie retro rockowe zespoły z damskim wokalem to na pewno nie zawiedziecie się wokalem Johanny. Mocno osadzony w klimacie lat 70. głos przywodzi na myśl damską wersję Black Sabbath czy Blue Öyster Cult. Nie bez powodu też zestawiłyśmy Coven i Lucifer w jednym poście – obie panie poruszają tematy magii i zjawisk nadprzyrodzonych, a gdyby się uprzeć to nawet wizualnie bardzo do siebie przystają 😉

 


Jak uważacie – czy okultyzm i czarno magiczne tematy sprawdzają się w muzyce czy jest to na tyle wyświechtany temat, że warto byłoby dać sobie spokój?

podpis

Zobacz też