Muzyka

Królowe metalu część 3

królowe metalu3

Ostatnio trochę zaniedbałyśmy nasz cykl o metalowych wymiataczkach, więc spieszymy naprawić ten błąd. Jeśli ominęły Was jakoś poprzednie części Królowe metalu możecie nadrobić je tutaj i tutaj 🙂 Dziś poświęcamy miejsce paniom, które absolutnie nie szczędzą swojego głosu, by metal brzmiał tak jak trzeba 😉


alissa white gluzAlissa White-Gluz

Pochodząca z Kanady wokalistka  znana jest przede wszystkim z wieloletnich występów ze swoją rodzimą formacją The Agonist. W 2014 roku zasiliła szeregi szwedzkiego Arch Enemy, w którym zastąpiła Angelę Gossow. Alissa jest osobą bardzo zapracowaną. Oprócz pracy w The Agonist oraz Arch Enemy ma za sobą występ w kanadyjskiej edycji Idola, w którym wykonała utwór „Bohemian Rhapsody” Queen. Od 2011 roku współpracuje z zespołem Kamelot, któremu udzieliła wsparcia wokalnego na albumach Sacrimony oraz Haven. Okazjonalnie towarzyszy grupie także podczas koncertów. Jednorazowo wystąpiła także z Nightwish w zastępstwie Anette Olzon. Do współpracy zaprosił ją również duński Delain.

Alissa jest laureatką nagrody Libby przyznanej przez PETA za jej wkład w międzynarodową kampanię przeciwko polowaniom na kanadyjskie foki. Sama Gluz od piętnastu lat jest weganką i aktywistką na rzecz praw zwierząt, w tym – jak sama podkreśla – również ludzi. Jej poglądy dobrze odzwierciedlają teksty jej autorstwa, które w dużej mierze odnoszą się do globalnych i społecznych zagadnień.


sabina classenSabina Classen

Właściwie Sabina Hirtz, to niemiecka wokalistka od 1981 roku przewodząca thrashmetalowej grupie Holy Moses. W sumie to właśnie dzięki niej zespół został zauważony w czasach, gdy kobiety w ekstremalnym metalu stanowiły rzadkość. Przed Holy Moses Sabina udzielała się jako basistka w lokalnym zespole Desaster, gdzie grał również jej ówczesny mąż Andy. Po trzynastu latach opuściła Holy Moses by założyć Temple of the Absurd, który charakteryzował się trochę mroczniejszym brzmieniem. Zespół wydał dwa albumy, po czym zakończył działalność w 2000 roku, a Sabina wróciła do Holy Moses zwracającego się teraz w stronę bardziej nowoczesnego thrash/deathowego brzmienia zamiast klasycznego thrash metalu.

Podobnie jak jej młodsza koleżanka z Arch Enemy, Sabina sporo działa w projektach pobocznych. Użyczyła swojego głosu w utworach Warpath, Toma Angelrippera, Reckless Tide oraz swojej dobrej przyjaciółki Doro Pesch. W latach 80. prowadziła w niemieckiej telewizji program Mosh poświęcony metalowi.

Jako była właścicielka West Virginia Records wykorzystuje okazjonalnie swoje doświadczenie w pracy dla wytwórni płytowych i agencji promocyjnych.


Cara McCutchen

cara mccutchenRównież pochodząca z Kanady Cara McCutchen od 2008 roku zdziera struny głosowe w thrashmetalowym zespole Mortillery. Jej zadziorny krzykliwy wokal znakomicie wpasowuje się w oldscholową muzykę zespołu w sporej mierze inspirowaną zespołem Overkill.

W młodości Cara uczyła się gry na perkusji, jednak później jej zainteresowania skierowały się w stronę śpiewu. Nigdy jednak nie brała lekcji śpiewu – jest totalnym samoukiem. Na scenie debiutowała ze swoim pierwszym zespołem Minax. Jako wzorce do naśladowania wspomina Kai’a Hansena oraz Sebastiana Bacha.


Jak uważacie: komu w następnej kolejności fajnie byłoby poświecić miejsce? Piszcie w komentarzach 🙂

podpis

Zobacz też