Muzyka

Maskotki – ulubieńcy naszych ulubieńców

maskotki maiden_trooper

Na pewno wielu z Was przynajmniej raz w życiu było na koncercie Iron Maiden. Heavymetalowi klasycy bardzo często odwiedzają nasz piękny kraj. Podobno bardzo lubią do nas przyjeżdżać i nic w tym dziwnego, bo zawsze są witani z otwartymi ramionami. Trudno też się dziwić fanom, że darzą Maidenów tak głęboką miłością. Zespół, poza zaprezentowaniem na żywo swojego materiału na jak najwyższym poziomie, zawsze bardzo dba o jakość odgrywanego show. Tłem dla muzyków jest zmieniająca się kilkukrotnie podczas koncertu scenografia, masa gadżetów i oczywiście nieśmiertelny przystojniak Eddie. Iron Maiden to chyba pierwszy zespół, który do tego stopnia dopracował wizerunek sceniczny oraz całą oprawę koncertów. Eddie jest ich maskotką do dzisiaj, a wiele zespołów poszło w ich ślady i również sprawili sobie wyjątkową postać, wizerunek maskotki kojarzonej wyłącznie z nimi. Naszą listę zaczniemy od wymienionego wyżej jegomościa, reszta ekipy to zapewne też dobrze znane Wam postacie.

Eddie (Iron Maiden) – znany również jako Eddie the Head. Jest postacią stworzoną przez Dereka Riggsa. Zadebiutował na singlu „Running Free” i od tej pory pojawia się praktycznie na każdym albumie w innej odsłonie (np. jako cyborg, żołnierz czy drzewny potwór). Eddie nie tylko często towarzyszy zespołowi na scenie jako wielka kukła, ale jest też bohaterem gier komputerowych.

maskotki Eddie

Henry (Black Sabbath) – skrzydlaty diabełek, którego bardzo często możemy zauważyć na gadżetach Black Sabbath. Jego postać jest używana po prostu jako logo, ponoć została „zgapiona” z jakiegoś plakatu z lat siedemdziesiątych.

maskotki SabbathAngel
Jack ‚o’ Lantern (Helloween) – z oczywistych powodów maskotką zespołu jest uroczy Dyniogłowy. Choć może nie aż tak uroczy, bo zastępująca literę „o” w logo kapeli dynia ma raczej złowieszczy wyraz… twarzy. Od płyty „Better than Raw” z 1998 roku Jack’o’Lantern bardzo często jest głównym bohaterem okładek płyt Helloween.

maskotki Helloween


Snaggletooth (Motörhead) – kto z nas nie kojarzy tej przesympatycznej buźki 😉? Maskotka Motörhead jest prawie tak ikoniczna jak logo The Ramones. Snaggletooth (nazywany również War-Pig) został stworzony przez Joego Pentagno w 1977 roku na okładkę debiutanckiego albumu zespołu. Joe narysował wściekłego świnio-psa z wielkimi kłami, Lemmy dodał do tego łańcuchy i hełm.

maskotki Motorhead
Icarus (Led Zeppelin) – Zeppelinowski uskrzydlony młodzieniec to oczywiście mityczny Ikar. Wszyscy dobrze znamy historię tego śmiałka, który wznosząc się ku słońcu na swoich sklejonych z piór i wosku skrzydłach, spadł i utonął w morzu, gdy te zaczęły topić się od ciepła. Postać ta oparta jest na szkicu Williama Rimmera z 1869 roku. Była też logiem wytwórni Swan Song Records założoną przez zespół.

maskotki zeppelin icarus


To oczywiście jeszcze nie koniec! 🙂 Wiele innych zespołów stworzyło swoje własne postacie-maskotki, by „ucieleśnić” swoją muzykę. I oczywiście zamierzamy Wam je przedstawić w najbliższej przyszłości. Macie jakichś swoich ulubieńców?

podpis

Zobacz też